Czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak dobry dług i zły dług? Możesz być zaskoczony, ale istnieje. Dlatego chcemy, abyś znał różnice między nimi.
Różnice między długiem dobrym a złym
Jak wiadomo, nie wszystkie długi są takie same. Są one postrzegane jako coś negatywnego i normalnym jest, że się od nich ucieka. Oczywiście, podczas gdy jedne czynią nas biedniejszymi, inne mogą pomóc nam zarobić. Dlatego warto wiedzieć, jaka jest między nimi różnica:
Co to są złe długi?
Złe długi to te, które zaciągamy, gdy kupujemy coś, za co nie możemy zapłacić gotówką. Niektóre z głównych przykładów złych długów to hipoteka domu, zakup samochodu itp. Ale może się to zdarzyć również w przypadku zakupów kartą kredytową.
Są to złe długi, ponieważ wiążą nas ze spłatą kwoty pieniędzy w przyszłości wraz z odsetkami. Nie przynoszą zatem żadnych korzyści poza konsumpcją dobra. Służą one do kupowania zobowiązań i nie zapewniają ekonomicznej opłacalności, ponadto sprawiają, że tracimy wolność finansową, gdyż czujemy się zadłużeni na pewien okres czasu.
Czym są dobre długi?
Trudno jest uwierzyć, że dobre długi istnieją. Możesz nie określać ich mianem „długów”, ale nimi są. Polegają one na pożyczaniu pieniędzy w celu dokonania inwestycji lub nabycia towarów z zamiarem uzyskania zwrotu, przepływu pieniędzy.
Innymi słowy, w tych dobrych długach aktywa są kupowane z myślą o uzyskaniu zwrotu. Choć wiążą się one również z koniecznością zapłaty odsetek i prowizji, zyskujemy na uzyskanej rentowności.
Przykładem może być zakup domu, który później będzie wynajmowany. Jeśli płacisz 2000 złotych miesięcznie na kredyt hipoteczny i wynajmujesz go za 3000 złotych miesięcznie, to masz 1000 złotych zysku co miesiąc. Będziemy więc podlegać długowi, ale dobremu długowi, bo dzięki niemu zarabiamy.
Są też inne przykłady, np. zakup towarów, których wartość ma rosnąć przez lata. Mogą to być antyki, zabytkowe samochody, może finansowanie w firmie itp. Istnieje wiele opcji „dobrych długów”, które pozwalają nam pożyczyć pieniądze i otrzymać więcej w zamian.
Jakie są różnice między dobrymi i złymi długami?
Aby dobrze zrozumieć różnice, przyjrzyjmy się kilku przykładom. Kiedy mówimy o złych długach, podkreślamy zakup samochodu lub kredytu hipotecznego, ale także inne złe długi związane z kartami kredytowymi, które są bardziej powszechne niż się wydaje.
Wśród zadłużeń związanych z kartami kredytowymi wyróżniamy zapłatę za wakacje, zakup telewizora, czy każdy kredyt konsumencki. Z drugiej strony, jak już wspomnieliśmy, dobre długi to takie, które pozwalają nam zarobić dodatkowe pieniądze dzięki temu, że się o nie ubiegaliśmy. Najlepszym przykładem, aby to zrozumieć, jest zakup domu, który ma być wynajmowany jako inwestycja. Czy opłaca się branie kredytu na mieszkanie pod wynajem? Na to i na wiele innych pytań związanych z finansami podpowiada portal https://brukowiec.pl