Są ludzie, którzy są szczególnie przezorni przy zaciąganiu pożyczki osobistej i którzy nawet zadają sobie to pytanie: „Jeśli umrę, co stanie się z moim długiem”. Dziś odpowiadamy na to pytanie
Co dzieje się z pożyczką osobistą w przypadku śmierci posiadacza?
Zwykle, gdy osoba ubiega się o pożyczkę osobistą, nie myśli o tym, że wkrótce umrze i zostawi dług spadkobiercom. Ale ważne jest, aby znać odpowiedź na to pytanie, zwłaszcza przed złożeniem wniosku.
Czy długi są dziedziczone? Oczywiście. Gdy posiadacz kredytu osobistego umiera, jego spadkobiercy otrzymują zarówno majątek, jak i kredyty i pożyczki zmarłego, osobiste lub hipoteczne. Kodeks cywilny mówi, że dziedziczenie jest prawem, a nie obowiązkiem. Dlatego jeśli zdecydujesz się na dziedziczenie majątku, musisz to zrobić zarówno z dobrymi, jak i złymi stronami. Czyli z dobrami, zobowiązaniami i długami.
Dlatego bardzo ważna jest informacja, czy zmarły pozostawił w spadku długi i jaka jest jego wysokość, aby wiedzieć, czy spadek jest opłacalny, czy lepiej się go zrzec. Dlatego nie należy przyjmować spadku bez uprzedniego poznania stanu ekonomicznego aktywów. I zobaczenia, czy zyskamy, czy stracimy.
Jakie są nasze opcje?
Gdy umiera krewny i zostawia nam swój majątek, mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest przyjęcie spadku i otrzymanie majątku oraz długów.
Druga opcja to zrzeczenie się spadku formalnie, na piśmie. Gdyby spadkobiercy z pierwszej linii dziedziczenia odrzucają dług, przechodzi on na drugą, trzecią linie dziedzieczenia itd.. Jeśli nikt go nie przyjmie, przechodzi on na własność państwa.
Trzecią i ostatnią możliwością jest przyjęcie spadku wraz z majątkiem. Oczywiście, jeśli majątek nie wystarczy na pokrycie długów, nie będzie można dochodzić od spadkobiercy tej części długu, która nie została pokryta.
Czy ubezpieczenie na życie może pomóc?
Najlepiej, aby te niekomfortowe sytuacje nigdy nie musiały mieć miejsca, dlatego w przypadku zaciągania długów poprzez kredyty, pożyczki osobiste czy hipoteczne, wiele banków zobowiązuje już posiadacza do wykupienia ubezpieczenia na życie. Jednak teraz, gdy znasz już wszystkie te informacje, ważne jest, abyś przyjął lub odrzucił spadek tylko wtedy, gdy jest on tego wart, ponieważ odziedziczysz również długi. Źródło tej porady to strona szczecinianin.pl, która opublikowała artykuł o ubezpieczeniu na życie.